Jerzy Skolimowski

Jerzy Skolimowski

Dorobek reżyserski Jerzego Skolimowskiego to ponad 20 filmów. W tym: Start (The Departure) – zdobywca Złotego Niedźwiedzia na MFF w Berlinie; Krzyk (The shout) - Nagroda Specjalna Jury w Cannes, Fucha (Moonlighting) – Nagroda za Najlepszy Scenariusz w Cannes, i Latarniowiec (The Lightship), który otrzymał nagrodę dla Najlepszego Reżysera na MFF w Wenecji.

Jerzy Skolimowski współpracował również z Romanem Polańskim nad scenariuszem filmu Nóż w wodzie. Jako aktor pojawił się w Eastern Promises i Before Night Falls.

Do Cannes powrócił jako reżyser w 2008 roku z docenionym przez krytyków thrillerem Cztery noce z Anną, który otworzył ‘The Director’s Fortnight’. Film zdobył Nagrodę Specjalną Jury na Festiwalu w Tokio.

Jego ostatni film ESSENTIAL KILLING wygrał Grand Prix jury na festiwalu w Wenecji w 2010, otrzymał nagrodę za najlepszy film na festiwalu w Mar del Plata, otrzymał nagrody za najlepszy film i najlepszego reżysera na festiwalu w Gdyni jaki i kilka nagród Polskiej Akademii Filmowej Złote Orły.

Jerzy Skolimowski jest cenionym malarzem. Brał udział w Biennale w Wenecji. Wystawiał swoje prace w Europie i Stanach Zjednoczonych.